hirdetĂŠs
MultikulturĂĄlis ĂĄllampolgĂĄrsĂĄg
MeghatĂĄrozĂĄs. Azokban a tĂĄrsadalmakban, ahol elismerik a tĂĄrsadalmi csoportoknak jĂĄrĂł kollektĂv jogokat, ezen csoportok tagjai nem csak egyĂŠnileg szereplĹi a politikai tĂĄrsadalomnak, hanem a csoport tagjaikĂŠnt is, ĂŠs jogaik nagymĂŠrtĂŠkben ettĹl a tagsĂĄgtĂłl fĂźggnek. Ezeket a jogokat a "megkĂźlĂśnbĂśztetett ĂĄllampolgĂĄrsĂĄg" formĂĄinak tekintjĂźk (Kymlicka, 1995), ami tĂśbb az egyĂŠneknek jĂĄrĂł egyenlĹ tĂĄrsadalmi elbĂrĂĄlĂĄsnĂĄl, hiszen nemcsak az ĂĄllam ĂĄllampolgĂĄraikĂŠnt, hanem a csoport tagjaikĂŠnt is kezelik Ĺket.
TĂĄrgyalĂĄs. A multikulturĂĄlis ĂĄllampolgĂĄrsĂĄggal kapcsolatos legfontosabb kĂŠrdĂŠs az, hogy egy politikai kĂśzĂśssĂŠg beleegyezik-e abba, hogy jogokat biztosĂtson olyan csoportoknak, melyek mĂĄsfajta kollektĂv identitĂĄssal rendelkeznek. A politikai jogok segĂtsenek megĹrizni azt a kulturĂĄlis azonossĂĄgtudatot, mely az emberek identitĂĄsĂĄnak alapjĂĄt kĂŠpezi. EzĂŠrt a multikulturĂĄlis csoport-megkĂźlĂśnbĂśztetĹ jogoknak hĂĄrom fĹbb formĂĄjĂĄt kĂźlĂśnĂtjĂźk el (Raz, Margalit):
1. ĂnkormĂĄnyzati jogok. Ide tartozik a politikai autonĂłmia vagy a terĂźleti igazsĂĄgszolgĂĄltatĂĄs valamilyen formĂĄja, mely a kultĂşra fejlĹdĂŠsĂŠnek teljeskĂśrĹą ĂŠs szabad fejlĹdĂŠsĂŠt biztosĂtja. Az ĂśnkormĂĄnyzatra valĂł jog elismerĂŠsĂŠnek sajĂĄtos mechanizmusa a fĂśderalizmus, mely a jogkĂśrĂśket megosztja a kĂśzponti kormĂĄnyzat ĂŠs a regionĂĄlis alegysĂŠgek kĂśzĂśtt (pl. a jogkĂśrĂśk szĂśvetsĂŠgi felosztĂĄsa KanadĂĄban).
2. Polietnikus jogok. A jogoknak ez a formĂĄja pozitĂv lĂŠpĂŠseket tesz a diszkriminĂĄciĂł ĂŠs az elĹĂtĂŠletek ellen. Ennek ĂŠrtelmĂŠben KanadĂĄban ĂŠs AusztrĂĄliĂĄban Ăşgy a politikĂĄkat, mint a kisebbsĂŠgek tĂśrtĂŠnelmĂŠnek a tantervbe valĂł beiktatĂĄsĂĄt a multikulturĂĄlis politika rĂŠszĂŠnek tekintik. A csoportspecifikus lĂŠpĂŠsek cĂŠlja abban segĂteni az etnikai csoportokat ĂŠs a vallĂĄsi kisebbsĂŠgeket, hogy kifejezhessĂŠk kulturĂĄlis sajĂĄtossĂĄgukat ĂŠs bĂźszkesĂŠgĂźket anĂŠlkĂźl, hogy ez hĂĄtrĂĄltatnĂĄ sikeressĂŠgĂźket a dominĂĄns tĂĄrsadalom gazdasĂĄgi ĂŠs politikai intĂŠzmĂŠnyeiben.
3. KĂźlĂśnleges kĂŠpviseleti jogok. A kĂźlĂśnleges kĂŠpviseleti jogok kiindulĂłpontja az, hogy a politikai folyamat nem tĂźkrĂśzi a nĂŠpessĂŠg sokfĂŠlesĂŠgĂŠt ĂŠs ebben az ĂŠrtelemben nem reprezentatĂv. A folyamat reformjĂĄnak egyik mĂłdja a politikai pĂĄrtok befogadĂłbbĂĄ tĂŠtele azĂĄltal, hogy csĂśkkentjĂźk azokat a korlĂĄtozĂł tĂŠnyezĹket, melyek akadĂĄlyozzĂĄk, hogy a nĹk, az etnikai kisebbsĂŠgek tagjai vagy a szegĂŠnyek pĂĄrtjuk jelĂśltjei vagy pĂĄrtvezĂŠrek lehessenek. A mĂĄsik Ăşt az, ha valamifajta arĂĄnyos kĂŠpviseletet dolgozunk ki, amit tĂśrtĂŠnelmileg a jelĂśltek szĂŠlesebb kĂśrbĹl valĂł ĂĄllĂtĂĄsĂĄval asszociĂĄlnak (Kymlicka, 1995).
B. Ă.
LĂĄsd mĂŠg: ĂĄllampolgĂĄrsĂĄg, etnopolitika