hirdetĂŠs
IdeolĂłgia
MeghatĂĄrozĂĄs. Az ideolĂłgia az eszmĂŠk egyĂźttese, amely olyan politikai cselekvĂŠs alapjĂĄul szolgĂĄlhat, amelynek cĂŠlja a fennĂĄllĂł politikai rendszer megdĂśntĂŠse, ĂĄtalakĂtĂĄsa vagy ĂŠppen fenntartĂĄsa. Ennek megfelelĹen minden ideolĂłgia a "fennĂĄllĂł rend leĂrĂĄsĂĄt" nyĂşjtja, s egyĂşttal megadja a jĂśvĹben kĂvĂĄnatos tĂĄrsadalom modelljĂŠt, ĂŠs az ehhez szĂźksĂŠges politikai vĂĄltoztatĂĄsok eszkĂśzeit (Heywood, 1998). TehĂĄt minden ideolĂłgia hĂĄrom szintet ĂŠrint, Ăşgy mint a fennĂĄllĂł rend, a vĂĄltozĂĄs, ĂŠs a tĂĄrsadalom vĂŠgsĹ cĂŠlja. Az ideolĂłgiĂĄk kĂśzĂśtti kĂźlĂśnbsĂŠgek vĂŠgsĹ soron a hĂĄrom szinten ĂŠrvĂŠnyesĂźlĹ elĹfeltĂŠtelezĂŠsekre vezethetĹek vissza. MĂĄsrĂŠszt olyan javaslat is ismert, miszerint az ideolĂłgiĂĄt a legkĂśnnyebb Ăşgy megĂŠrteni, mint a nĂŠmet Weltanschauung kifejezĂŠs fordĂtĂĄsĂĄt - ez a vilĂĄg, ĂŠs kĂźlĂśnĂśskĂŠppen a tĂĄrsadalmi vilĂĄg mibenlĂŠtĂŠnek ĂŠs mozgĂĄsĂĄnak ĂĄtfogĂł szemlĂŠletmĂłdjĂĄra utal (Robertson, 1985).
EtimolĂłgia, a fogalom eredete. Az ideolĂłgia kĂŠt ĂłgĂśrĂśg szĂłt foglal magĂĄban: az idea jelentĂŠse 'kĂźlsĹ forma', 'megjelenĂŠs', 'forma', 'sajĂĄtos jegy', 'idea', 'elvont kĂŠpzet', a logos jelentĂŠse itt 'tudomĂĄny' vagy 'diskurzus'. Noha az ideolĂłgia szĂł szerint az eszmĂŠk tudomĂĄnyĂĄra vonatkozik, ilyen jelentĂŠsĂŠben csak nagyon rĂśvid ideig volt hasznĂĄlatos. A kifejezĂŠst a francia filozĂłfus Antoine Destutt de Tracy (1754-1783) alkotta meg, nyomtatott formĂĄban elĹszĂśr 1796-ban jelent meg. De Tracy egy Ăşjfajta eszme-tudomĂĄnyt akart megalapozni, amely az empirista ismeretelmĂŠletek nyomĂĄn haladva az emberisĂŠg ĂĄltal birtokolt valamennyi eszme eredetĂŠnek feltĂĄrĂĄsĂĄt tĹązte volna feladatĂĄul.
TĂĄrgyalĂĄs. Az ideolĂłgia a tĂĄrsadalomtudomĂĄnyok privilegizĂĄlt fogalma, ĂĄm sok esetben fellelhetĹ mĂĄs tudomĂĄnyĂĄgakban, Ăgy pĂŠldĂĄul beszĂŠlhetĂźnk irodalmi ideolĂłgiĂĄkrĂłl is. A kortĂĄrs politikaelmĂŠlet egyik legvitatottabb fogalma az ideolĂłgia, nem alakult ki ĂĄltalĂĄnosan elfogadott meghatĂĄrozĂĄsa. Bizonyos, nem csak a politikai szereplĹk szerint osztott vĂŠlemĂŠnyek fejeznek ki kĂŠtelyt az irĂĄnt, hogy az ideolĂłgiĂĄkban foglalt eszmĂŠk jĂĄtszanak-e fontosabb szerepet a politikĂĄban, kĂźlĂśnĂśsen a pĂĄrtideolĂłgiĂĄkban, mivel - szĂłl az ĂŠrvelĂŠs - a politika pusztĂĄn a pragmatizmus kĂśrĂŠbe tartozik, az eszmĂŠk csupĂĄn a politikai cselekvĂŠs ex post facto racionalizĂĄlt formĂĄi. MĂĄsfelĹl ĂĄll az a feltĂŠtelezĂŠs, hogy minden cselekvĂŠst ĂŠs viselkedĂŠst az eszmĂŠk egyĂźttese vezĂŠrel ĂŠs irĂĄnyĂt, Ăgy a tĂĄrsadalmi valĂłsĂĄg nem tĂśbb, mint az eszmĂŠk megvalĂłsulĂĄsa.
Mivel nem alakult ki egy megszilĂĄrdult ideolĂłgia-fogalom, A. Heywood felsorolĂĄsa nyomĂĄn idĂŠzhetjĂźk a leggyakrabban elĹfordulĂł jelentĂŠseit: cselekvĂŠsre irĂĄnyulĂł politikai eszmĂŠk ĂŠs vĂŠlemĂŠnyek egyĂźttese; egy adott osztĂĄly (tekintet nĂŠlkĂźl arra, hogy mekkora hatalommal bĂr) ĂŠrdekeit megjelenĂtĹ eszmerendszer vagy vilĂĄgnĂŠzet; olyan eszmĂŠk, amelyek "az egyĂŠnt elhelyezik egy tĂĄrsadalmi ĂśsszefĂźggĂŠsben, ĂŠs kĂŠpesek a kĂśzĂśssĂŠgi hovatartozĂĄs ĂŠrzĂŠsĂŠt elĹidĂŠzni"; egy "politikai rendszert vagy rezsimet legitimĂĄlni hivatott, ĂŠs intĂŠzmĂŠnyesen is ĂŠrvĂŠnyesĂtett eszmerendszer"; "ĂĄtfogĂł igĂŠnyĹą politikai doktrĂna, amely az igazsĂĄg monopĂłliumĂĄt igĂŠnyli"; "politikai eszmĂŠk elvont ĂŠs magas szinten rendszerezett egyĂźttese".
Marx ĂŠs Engels nagy hatĂĄsĂş munkĂĄssĂĄga, kĂźlĂśnĂśsen A nĂŠmet ideolĂłgia (1846) nyomĂĄn vĂĄlt a tĂĄrsadalomtudomĂĄnyok kĂśzponti fogalmĂĄvĂĄ az ideolĂłgia, amely Marx szerint a vilĂĄg szemlĂŠletĂŠnek egy hamis reprezentĂĄciĂłjĂĄval, az Ăşn. 'hamis tudattal' azonos, Ăgy a tĂŠvedĂŠshez ĂŠs illĂşziĂłhoz hasonlatosan teljes mĂŠrtĂŠkben negatĂv ĂŠrtĂŠkvonatkozĂĄsokkal bĂr. A tĂĄrsadalmi osztĂĄlyok elemzĂŠsĂŠnek vonatkozĂĄsĂĄban az ideolĂłgia az uralkodĂł osztĂĄlyok igazolĂĄsĂĄnak eszkĂśze. Az ideolĂłgia egy adott osztĂĄly ĂŠrdekeit tĂźkrĂśzi, s azt a cĂŠlt szolgĂĄlja, hogy a proletariĂĄtus elĹtt ĂĄlcĂĄzza kizsĂĄkmĂĄnyolt mivoltĂĄt. Ugyanakkor Marx nĂŠzete szerint az ideolĂłgia csak tĂśrtĂŠneti kĂŠpzĹdmĂŠny, s miutĂĄn a proletariĂĄtus ellenĹrzĂŠse alĂĄ fogja vonni a tĂĄrsadalmat, megszĹąnik az ideolĂłgia, minthogy ez az egyetlen osztĂĄly, amelynek nincs szĂźksĂŠge illĂşziĂłra. Marx kĂśvetĹi ĂĄtalakĂtottĂĄk a fogalmat, hogy minden osztĂĄlyra alkalmazhatĂł legyen, mĂŠg a proletariĂĄtusra is, amint Lenin a 'szocialista ideolĂłgiĂĄt' megfogalmazta - noha ezt Marx merĹ ellentmondĂĄsnak nevezte volna. Ennek megfelelĹen a negatĂv jelentĂŠsvonzatok is, mint amilyen a hamissĂĄg ĂŠs misztifikĂĄciĂł, kiszorultak az elsĹdleges meghatĂĄrozĂĄsbĂłl, amikor a 'szocialista ideolĂłgiĂĄrĂłl' van szĂł (Aron, 1992; Heywood, 1998).
A legkomolyabb kĂsĂŠrlet az ideolĂłgia nem-marxista meghatĂĄrozĂĄsĂĄra a tudĂĄsszociolĂłgia megteremtĹje, Karl Mannheim nevĂŠhez fĹązĹdik. IdeolĂłgia ĂŠs utĂłpia (1929) cĂmĹą mĹąvĂŠben az ideolĂłgiĂĄt "egy meghatĂĄrozott tĂĄrsadalmi rend megvĂŠdĂŠsĂŠre szolgĂĄlĂł eszmerendszerkĂŠnt" definiĂĄlja - szemben az utĂłpiĂĄval, amely a tĂĄrsadalmi rend "radikĂĄlis megvĂĄltoztatĂĄsĂĄt tĹązi cĂŠlul". Ilyen ĂŠrtelemben sem az ideolĂłgiĂĄk, sem az utĂłpiĂĄk nem fedik le a tĂĄrsadalmi valĂłsĂĄgot, lĂŠnyegĂźk szerint ĂźtkĂśznek azzal. A legfĹbb kĂźlĂśnbsĂŠg az ideolĂłgia ĂŠs az utĂłpia kĂśzĂśtt az, hogy az ideolĂłgia a hatalmon lĂŠvĹ osztĂĄlyok szĂĄmĂĄra jelent eszkĂśzt a fennĂĄllĂł uralmi rendszer fenntartĂĄsĂĄhoz, az utĂłpia viszont a felemelkedĹ osztĂĄlyok szĂĄmĂĄra segĂt megkĂŠrdĹjelezni az eszmĂŠk uralkodĂł rendszerĂŠt. Mannheim szerint az objektivitĂĄst kizĂĄrĂłlag egy olyan 'tĂĄrsadalmilag fĂźggetlen ĂŠrtelmisĂŠg' biztosĂthatja, amelynek nincsenek sajĂĄt gazdasĂĄgi ĂŠrdekei. A hĂĄborĂşt kĂśvetĹ idĹszakban kĂźlĂśnĂśsen amerikai szociolĂłgusok jĂłsoltĂĄk az ideolĂłgiĂĄk halĂĄlĂĄt. Az olyan szerzĹk, mint Seymour Martin Lipset ĂŠs Daniel Bell egyetĂŠrtettek abban, hogy a Nyugat politikai erĹi lĂŠnyegĂŠben tĂĄmogatjĂĄk demokratikus rendszereiket, amelyek a humanista, plurĂĄlis ĂŠs reformer elvekre ĂŠpĂźlnek, ezĂŠrt az ideolĂłgiĂĄk ĂŠs az ideolĂłgiai konfliktusok immĂĄr nem jĂĄtszanak lĂŠnyeges szerepet a tĂĄrsadalom ĂŠletĂŠben (R. Helenius, 1969; Heywood, 1998).
Ami az ideolĂłgia funkciĂłjĂĄt illeti, Paul Ricoeur (1986) feltĂĄrta, hogy az ideolĂłgiĂĄk egy-egy tĂĄrsadalmi csoport ĂśnkĂŠpĂŠnek kialakĂtĂĄsa sorĂĄn ĂŠs az erĹs tĂĄrsadalmi motivĂĄciĂł megteremtĂŠsĂŠben jĂĄtszanak szerepet. Az ilyen jellegĹą szerepek gyakran ellentmondĂĄsosak. Ăgy bizonyos esetekben az ideolĂłgiĂĄk ennek ĂŠppen ellenkezĹjĂŠt teljesĂtik, tehĂĄt feloldjĂĄk az egyĂŠn csoporthoz, osztĂĄlyhoz vagy hagyomĂĄnyhoz valĂł tartozĂĄsĂĄt, amelynek elismerĂŠse nem ĂĄll ĂŠrdekĂźkben.
Az ideolĂłgiĂĄk gyakran egyszerĹąsĂtĹ, sematikus eljĂĄrĂĄsok rĂŠvĂŠn paneleket ĂŠs kĂłdokat nyĂşjtanak a tĂĄrsadalom, a tĂśrtĂŠnelem vagy bĂĄrmi mĂĄs ĂŠrtelmezĂŠsĂŠhez. EpisztemolĂłgiailag a vĂŠlemĂŠny szintjĂŠn hatĂĄrozhatĂł meg az ideolĂłgia, gyakran csak truizmusok ĂŠs jelszavak fejezik ki. SzerkezetĂŠben, alakjĂĄban ĂŠs tartalmĂĄban egyarĂĄnt vĂĄltozhatnak, mint ahogy a tekintetben is, hogy a tĂĄrsadalmi tĂŠr milyen nagy terĂźletĂŠre, milyen szĂŠles kĂśrben feltett kĂŠrdĂŠsekre kĂvĂĄnnak vĂĄlaszt adni. Ennek fĂźggvĂŠnyĂŠben beszĂŠlhetĂźnk rĂŠszleges vagy nem teljes ideolĂłgiĂĄkrĂłl (amelyek specifikus tĂŠmĂĄkat ĂŠrintĹ eszmĂŠkre ĂŠs vĂŠlemĂŠnyekre vonatkoznak), ĂŠs totĂĄlis vagy teljes ideolĂłgiĂĄkrĂłl (amely megfelel "egy tĂĄrsadalmi osztĂĄly vagy akĂĄr egy tĂśrtĂŠnelmi korszak teljes vilĂĄgnĂŠzetĂŠnek").
L. V.
LĂĄsd mĂŠg: kommunizmus, konzervativizmus, keresztĂŠnydemokrĂĄcia, legitimĂĄciĂł, politikai ĂŠrtĂŠkek