hirdetĂŠs
GenocĂdium
MeghatĂĄrozĂĄs. GenocĂdiumnak tekintĂźnk minden olyan cselekedetet, melyet azzal a szĂĄndĂŠkkal kĂśvetnek el, hogy rĂŠszben vagy egĂŠszben megsemmisĂtsenek egy nemzeti, etnikai, faji vagy vallĂĄsi csoportot. Az ilyen cselekedetek tovĂĄbbi felosztĂĄsa a kĂśvetkezĹ: 1) a csoport tagjainak megĂślĂŠse, 2) sĂşlyos testi vagy lelki sĂŠrĂźlĂŠs okozĂĄsa a csoport tagjainak, 3) a csoport ĂŠletkĂśrĂźlmĂŠnyeinek szĂĄndĂŠkos megnehezĂtĂŠse azzal a cĂŠllal, hogy az a csoport teljes vagy rĂŠszleges megsemmisĂźlĂŠsĂŠt okozza, 4) a csoporton belĂźli szĂźletĂŠseket megakadĂĄlyozĂł intĂŠzkedĂŠsek, 5) a csoporthoz tartozĂł gyerekek erĹszakos elhurcolĂĄsa egy mĂĄsik csoporthoz.
EtimolĂłgia. A genocĂdium kifejezĂŠs Ăśsszetett szĂł, mely a gĂśrĂśg genos 'tĂśrzs' fĹnĂŠvbĹl, ĂŠs a latin occido, -ere, 'gyilkolni' igĂŠbĹl ĂĄll. A genocĂdium szĂł szerint annyit tesz: legyilkolni, elpusztĂtani egy tĂśrzset.
TĂĄrgyalĂĄs. A genocĂdiumot a "bĹąntettek bĹąntettekĂŠnt" jellemzik. Az emberi civilizĂĄciĂłban kezdettĹl fogva jelen van, de elĹszĂśr a 20. szĂĄzad mĂĄsodik felĂŠben rĂłttak ki ĂŠrte bĂźntetĂŠst. A 20. sz. a TĂśrĂśkorszĂĄgban tĂśbb mint 2 milliĂł zsidĂł ellen elkĂśvetett genocĂdiummal indult. A 2. vilĂĄghĂĄborĂş idejĂŠn tĂśbb mint 12 milliĂł ember esett ĂĄldozatul a nĂŠmet koncentrĂĄciĂłs tĂĄborokban elkĂśvetett genocĂdiumnak. Egyes adatok szerint 1900-1970 kĂśzĂśtt tĂśbb mint 100 milliĂł ember halt meg a genocĂdium kĂźlĂśnfĂŠle megnyilvĂĄnulĂĄsainak ĂŠs fajtĂĄinak kĂśvetkeztĂŠben.
A GenocĂdium BĹąntettĂŠnek MegelĹzĂŠsĂŠrĹl ĂŠs MegbĂźntetĂŠsĂŠrĹl SzĂłlĂł EgyezmĂŠnyt 1948-ban fogadtĂĄk el. EttĹl az ĂŠvtĹl fogva a tĂśrtĂŠnĂŠszek ĂŠs krĂłnikĂĄsok tĂśbb mint 200 hĂĄborĂşt tartanak nyilvĂĄn. Az EgyezmĂŠny elfogadĂĄsa utĂĄn az elsĹ olyan hĂĄborĂş, amelyre Ăşgy tekintĂźnk, hogy genocĂdium cĂŠljĂĄval indĂtottĂĄk, az USA ĂŠs VietnĂĄm kĂśzĂśtti hĂĄborĂş. Az EgyesĂźlt Ăllamokat az 1966-67-es Russell-per sorĂĄn bĹąnĂśsnek talĂĄltĂĄk a vietnĂĄmiak elleni genocĂdium elkĂśvetĂŠsĂŠben. KĂŠsĹbb kijelentettĂŠk, hogy ez a hĂĄborĂş nem tartalmazott genocid elemeket, mivel az amerikaiak a vietkong katonai alakulataival ĂĄlltak hadban ĂŠs nem ĂĄllt szĂĄndĂŠkukban semmifĂŠle nemzeti, etnikai, faji, vallĂĄsi vagy mĂĄs csoport, mint olyan, megsemmisĂtĂŠse.
Az elsĹ, ĂŠs mĂĄig egyetlen olyan per, melyben valakit egy nemzetkĂśzi testĂźlet genocĂdium elkĂśvetĂŠsĂŠben bĹąnĂśsnek talĂĄlt, a Ruanda NemzetkĂśzi TĂśrvĂŠnyszĂŠken (ICTR - International Criminal Tribunal for Rwanda) tĂĄrgyalt Jean-Paul Akayesu pere volt. Az 1998. szeptember 2-ĂĄn hozott ICTR-96-4-T ĂtĂŠlet ĂŠrtelmĂŠben RuandĂĄban tĂśmeges ĂŠs szisztematikus gyilkossĂĄgot kĂśvettek el 1994 ĂĄprilisĂĄtĂłl kezdĹdĹen, ĂŠs minden atrocitĂĄs azzal a cĂŠllal tĂśrtĂŠnt, hogy teljes egĂŠszĂŠben megsemmisĂtsĂŠk a tuci tĂśrzset. A legtĂśbb atrocitĂĄs Taba tartomĂĄnyban tĂśrtĂŠnt, ahol a kĂśzĂśssĂŠg feje ĂŠs vezetĹje Jean-Paul Akayesu volt. Ĺ volt az, aki kĂśzvetlenĂźl ĂŠs nyilvĂĄnosan buzdĂtott a genocĂdium elkĂśvetĂŠsĂŠre, ĂŠs maga is rĂŠszt vett a tucik gyilkolĂĄsĂĄban, kĂnzĂĄsĂĄban ĂŠs megerĹszakolĂĄsĂĄban, azzal a cĂŠllal, hogy a tucikat mint etnikai csoportot megsemmisĂtsĂŠk. Az ITCR hĂĄrom ĂŠletfogytiglani bĂźntetĂŠssel ĂŠs 80 ĂŠvnyi bĂśrtĂśnnel sĂşjtotta Jean-Paul Akayesut.
A Volt-JugoszlĂĄvia NemzetkĂśzi BĂrĂłsĂĄgon (ICTY - International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia) tĂśbb per is folyik genocĂdium elkĂśvetĂŠsĂŠnek vĂĄdjĂĄval, mindezidĂĄig azonban senkit sem talĂĄltak bĹąnĂśsnek genocĂdium elkĂśvetĂŠsĂŠben. Goran JelisiÄet genocĂdium elkĂśvetĂŠsĂŠnek bĹąntettĂŠvel vĂĄdoltĂĄk, de vĂŠgĂźl az emberisĂŠg ellen elkĂśvetett bĹąncselekmĂŠnyek ĂŠs hĂĄborĂşs bĹąncselekmĂŠnyek elkĂśvetĂŠsĂŠben talĂĄltĂĄk bĹąnĂśsnek, mivel nem tudtĂĄk bizonyĂtani a genocĂdium elkĂśvetĂŠsĂŠnek szĂĄndĂŠkĂĄt (Goran JelisiÄ ĂźgyĂŠben, 1999. december 14-ĂŠn hozott ICTY-95-10-T dĂśntĂŠs).
D. P.
LĂĄsd mĂŠg: emberisĂŠg ellenes bĹąncselekmĂŠnyek, etnocĂdium, hĂĄborĂşs bĹąncselekmĂŠnyek, holokauszt